2017. március 25., szombat

Mit NEM csinál a life-coach?

A life-coach NEM terapeuta, és NEM tanácsadó!
Nem boncolgatja veled a múltat, nem vájkál túl mélyre az eddigi életedben. Nem visz vissza évekkel korábbra, a sanyarú gyerekkorodhoz, vagy a vacak élményeidhez. Nem feltételez nálad automatikusan lelki betegséget, hogy valami elromlott, amit meg kell javítani…
- mint egy terapeuta.
Nem mondja meg neked direktben, mit tegyél. Nem a szaktekintélyével dolgozik, és nem osztja meg veled a bölcsességeit. Nem ad neked közvetlen megoldásokat, és nem nyomat külső ráhatásokkal. Nem ő van a központban, mint egy példakép, hanem te, az ügyfél…
- mint egy tanácsadó.
Apropó, „ügyfél”. Ez is legalább annyira nemszeretem szó nálam, mint maga a life-coaching. Túl hivatalosan hangzik, mint a kliens, a páciens. Mintha egy jogásznál vagy egy orvosnál lennél. Ha nagyon „coachosan” akarnék fogalmazni, akkor a „coachee” kifejezést használnám, ő a „coacholt” személy, de mindkettő elég borzalmasan, idegenül hangzik. Keresem erre is a magyar szavakat. Vendég? Partner? Beszélgetőtárs? Vagy egyszerűen egy ember. Te, kedves olvasó, ha majd úgy döntesz, hogy hozzám fordulsz.
Ugyanígy nem vagyok megbékélve azzal, hogyan is nevezzem azt a helyzetet, amikor találkozunk és együtt dolgozunk. Ülés – írják a szakkönyvek. Na ja, végül is általában ülünk, bár én tartogatok a saját módszeremnél egy kis extrát, ahol a mozgás és a természet is főszerepbe kerül… Alkalom vagy találkozás, ezek nem hangzanak olyan rosszul. Esetleg párbeszéd. Egy olyan négyszemközti személyes beszélgetés, mely során egyéni fejlesztőmunka zajlik.

Erről a fejlesztőmunkáról fogok legközelebb írni, és arról, mit CSINÁL a life-coach.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése