2017. június 6., kedd

Skype és life-coaching

A képzésen most a skype-os coaching előnyeit illetve hátrányait kellett összegyűjtenem.
A skype kényelmes megoldás, hiszen sem a coach-nak, sem az ügyfélnek nem kell otthonról kimozdulnia. Így az ember megspórol egy csomó időt, amit amúgy utazással töltött volna, illetve egy csomó útiköltséget. Nem kell bérleti díjat fizetni egy szobáért (órára) vagy lakásért (havonta), viszont természetesen egy ilyen jellegű life-coaching-ért nem kérhetek el ugyanannyit, mint egy személyes találkozásért. Az ügyfél bárhonnan, az ország bármely pontjáról, akár külföldről is kapcsolatba léphet velem. Elég lazára vehetem a dolgot, konzultálhatok akár mackónadrágban is, az viszont hátrány, hogy a kamerán keresztül beengedem a másik felet a saját terembe. A skype rugalmasabb időbeosztást tesz lehetővé, akár éjjel vagy hajnalban is beszélgethetünk. Ha egy ügyfél zárkózottabb, távolságtartóbb, akkor számára a skype ideális megoldást lehet, akár a kamerát is kikapcsolhatjuk, és akkor csak a hangját hallom.
Ennek természetesen sok hátránya is van. Nem érzékelem annyira a másik fél kisugárzását. Csak korlátozottan jut el hozzám a személyisége, nem érzem az illatát, nem látom olyan jó a mimikáját, a gesztusait, nem hallom annyira a hangsúlyait. A hanggal amúgy is gondok lehetnek, akadozhat a vonal, elromlik a kamera, vagy egyszerűen áramszünet lesz. És akkor lőttek a coaching ülésnek! A másik problémát a gyerekek jelenthetik, akik – hiába kérem őket – bejöhetnek a szobába, a tetőtérben düböröghetnek, vagy behallatszik a hangjuk az ablakon keresztül.
A skype tehát nem túl rossz módszer, nekem mégis a személyes találkozó az igazi. Azt a tervem, hogy alapvetően a személyes coaching-ra fogok fókuszálni, de ha az ügyfél direkt igényli a skype-ot, akkor belemegyek abba is. Különösen ideális a skype az első beszélgetésre, az ismerkedős félórára.
Aki skypeon keresztül tart coaching-ot, annak a következőkre kell figyelnie. Ne csak az arc látszódjon a képernyőn, hanem a gesztusok is. Közben mindenféle zavaró hangot ki kell iktatni, például kikapcsolni a telefont vagy kilépni a fb-ról. A mögöttünk lévő háttérnek rendezettnek kell lenni, hisz nem túl jó fényt vetne ránk, ha a háttérben egy szárító vagy egy átsuhanó kisgyerek látszódna. Mindig legyen a kezünk ügyében toll, papír, hogy bármikor jegyzetelhessünk.
Én az elméleti képzés és a gyakorlati feladatok mellett alkalmanként a skype-on keresztül konzultálok az oktatóval. Ha ez működik, akkor a jövőben is működnie kell. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése